Fioletowy cyklamen ogrodowy

Cyklamen ogrodowy – co warto o nim wiedzieć?

Uroda cyklamenów jest niezwykle specyficzna. Jedni kochają te kwiaty, inni nigdy nie posadziliby ich w swoich ogródku. Ci pierwsi często decydują się na różne gatunki. Takie działanie sprawia, że kwiaty te kwitną właściwie przez cały sezon – od wiosny aż do późnej jesieni. Cyklameny ogrodowe kupić można w sklepach ogrodniczych.

Czym dokładnie jest cyklamen ogrodowy? Jak się uprawia i pielęgnuje te kwiaty? Jakie wymagania one mają? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Co warto wiedzieć o cyklamenach?

Cyklameny zazwyczaj sadzi się w doniczkach i przechowuje w domu. Warto jednak wiedzieć, że powstały również odmiany, które cechują się wysoką odpornością. To odmiany ogrodowe, które sadzić można w gruncie. Mają one znacznie mniejsze rozmiary i nie kwitną aż tak obficie, jak te domowe, ale niewątpliwie prezentują się naprawdę uroczo.

Różowy cyklamen ogrodowy z zielonymi liśćmi
Źródło: Pexels

W polskich warunkach klimatycznych, w ogrodzie, uprawia się przede wszystkim trzy rodzaje cyklamenów: neapolitański, dyskowy oraz czerwieniejący.

Cyklameny to niskie rośliny, które dorastają do nie więcej niż piętnaście centymetrów. Kwiaty tych roślin pojawiają się wczesną wiosną, zazwyczaj już w marcu, i kwitną aż do późnej jesieni. Ozdobne elementy roślin, to nie tylko kwiaty, ale również liście. Te ostatnie mają sercowaty kształt i posiadają srebrzyste wzory. Niewątpliwie można się w nich zakochać. Kwiaty rosną na bezlistnych łodygach. Zazwyczaj mają białe albo różowe kwiaty, które same w sobie nie są duże. Pojawiają się jednak licznie. Zazwyczaj osiągają one wielkość około trzech centymetrów.

Bulwy tych roślin są stosunkowo duże. Warto wiedzieć, że ich rozmiar może wynosić nawet 25 centymetrów. Kwiaty sadzi się latem albo dopiero jesienią.

Jakie odmiany cyklamena ogrodowego warto wyróżnić?

  • Cyklamen purpurowy. Często zwie się go również czerwieniejącym. Pochodzi z południowych Alp, które są jego środowiskiem naturalnym. Kwiaty tej rośliny są przyjemnie pachnące, pierwsze z nich pojawiają się w lipcu, ostatnie — we wrześniu. Cyklamen purpurowy, w naszym klimacie, ma największe szanse przetrwania.
  • Cyklamen dyskowaty. Ten gatunek naturalnie rośnie w południowo-wschodniej Europie oraz w Azji Mniejszej. Rośliny te cechują się ciemnozielonymi liśćmi, które zanikają na zimę. Jednak już wczesną wiosną pojawiają się zupełnie nowe, a zaraz po nich pięknie kwiaty. Kwiaty te nie wydzielają zapachu i są bardzo drobniutkie.
  • Cyklamen neapolitański. Ta roślina zwana jest też bluszczolistną. Jej środowiskiem naturalnym jest Europa Południowa. Liście tej rośliny potrafią przetrwać zimę. Pojawiają się one chwilę przed kwitnieniem kwiatów. Kwiaty tej rośliny kwitną od lipca do końca listopada, a więc naprawdę bardzo długo.

Jakie warunki lubią cyklameny ogrodowe?

Cyklameny ogrodowe lubią podłoże obojętne albo o zasadowym odczynie. Wolą miejsca półcieniste albo cieniste. Dobrze, aby stanowiska te były osłonięte od wiatru. Cyklameny lubią przepuszczalne podłoże, lekkie i próchnicze. Należy dbać o to, aby w sezonie wiosennym i letnim podłoże było lekko wilgotne, a podczas jesieni i zimy — zdecydowanie bardziej suche.

Cyklameny, które rosną w ogrodzie, należy hodować jako rośliny okrywowe. Dobrze jest sadzić je w większych grupach, na przykład pod drzewami. Pięknie wyglądają również posadzone na skalniakach.

Podłoże wokół cyklamenów dobrze jest wyściółkować. Najlepiej torfem albo kompostem liściowym. Takie działanie nie tylko spowalnia parowanie wody, ale również zapobiega wysychaniu bulwy.

Fioletowy kwiat cyklamenu ogrodowego
Źródło: Pexels

Jak uprawiać cyklameny w ogrodzie?

Rośliny te sadzi się w różnych porach, to zależy od rodzaju cyklamena. Niektóre bulwy wsadza się do gruntu jeszcze w maju, inne dopiero początkiem września. Bulwy powinny być zagłębione w ziemi na około trzy centymetry. Jeśli chodzi o podlewanie, to podłoże wokół rośliny powinno być delikatnie wilgotne. Zimą nadmiar wilgoci przy bulwach jest bardzo niekorzystny.

Przed zimą roślinę trzeba okryć, najlepiej warstwą igieł. Wiosną to okrycie zdejmujemy, ale robimy to naprawdę bardzo delikatnie. Jeśli zima nie jest ostra i nie ma śniegu, to cyklamen można okryć jedynie agrowłókniną.

One thought on “Cyklamen ogrodowy – co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.