Nowocześnie urządzona jadalnia

Aranżacja jadalni. Jak zaprojektować jadalnię, aby spełniała funkcję praktyczną i estetyczną

Aranżacja jadalni z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Często zdarza się, że jadalnia jest centralnym pomieszczeniem w domu, a więc stanowi jego serce. Zazwyczaj jednak połączona jest ona z innym pomieszczeniem, na przykład z salonem albo kuchnią. To jeszcze bardziej utrudnia zadanie. Trzeba bowiem w jednym pomieszczeniu zaaranżować nie tylko stół z krzesłami, ale też inne urządzenia i meble.

Jak więc zaprojektować jadalnię, aby spełniała funkcję praktyczną i estetyczną? O czym należy pamiętać? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Podłoga w jadalni

Podłoga jest niezwykle ważnym elementem nie tylko w jadalni, ale też w każdym innym pomieszczeniu. Przede wszystkim trzeba zadbać o jej wytrzymałość, a więc jakość. Powinna być odporna na zabrudzenia, gdyż jadalnia to miejsce, gdzie często może do takich dochodzić. Oprócz funkcji praktycznej podłoga w jadalni powinna być również estetyczna.

Marzeniem wielu właścicieli domów jest drewniany parkiet. I do jadalni również taka podłoga będzie bardzo się nadawała. Wybierzmy podłogę z twardego surowca i zadbajmy o jej impregnację. Częstym rozwiązaniem w jadalni są również podłogi wykonane z żywicy, cementu albo nawet kamienia. Niekiedy zdarza się, że domownicy decydują się na płytki ceramiczne. Takie rozwiązanie również jest dobre, jednak trzeba pamiętać, że płytki ceramiczne nie dadzą pomieszczeniu aż tak ciepłego klimatu, jak właśnie drewno.

Podłoga może, ale nie musi rezonować z innymi elementami wystroju jadalni. Może to być zupełnie wydzielona strefa. Takie rozwiązanie przede wszystkim sprawdzi się w pomieszczeniach otwartych. Wówczas strefę jadalnią można urządzić w zupełnie innym stylu.

Drewniana podłoga w jadalni
Źródło: Pexels

Ściany w jadalni

Jeśli zaś chodzi o ściany, to w tym wypadku również należy zadbać o to, aby były one odporne na zanieczyszczenia i zachlapania. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tutaj wodoodporne farby i łatwozmywalne tapety. Takie wykończenie ścian można w razie potrzeby bez problemu wyczyścić.

Wnętrze jadalni powinno by ciepłe, przytulne i rodzinne. To w końcu tutaj cała rodzina spędza wiele czasu, na przykład jadając wspólne posiłki. Jeśli przestrzeń w naszej jadalni jest ograniczona, a najczęściej tak właśnie jest, to nie decydujmy się na mocne czy wyraziste barwy. Postawmy za to na neutralne kolory, które dodadzą wnętrzu przestrzeni. Może to być biel, szarości, beże albo jasne pastelowe barwy.

W tych większych jadalniach śmiało można zdecydować się na jakiś jeden mocniejszy akcent kolorystyczny. Takie działanie doda wnętrzu nieco elegancji i indywidualnego charakteru.

Oświetlenie w jadalni

Zazwyczaj okazuje się, że najlepszym oświetleniem w różnego rodzaju pomieszczeniach, jest światło naturalne. Jeśli więc w naszej jadalni mamy taką możliwość, to postawmy na duże okna, które wpuszczą do środka sporą ilość światła słonecznego. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma w naszym domu, to konieczny będzie wybór odpowiedniego naświetlenia.

Nad centralną częścią pomieszczenia, a więc nad stołem, umieśćmy dużą lampę. To pozwoli na równomierne oświetlenie całego głównego mebla. Oprócz tego możesz też wykorzystać dodatkowe oświetlenie, na przykład w formie kinkietów, świeczników czy latarenek. Te ostatnie postawić można na przykład na komodzie. Nie tylko dadzą więcej światła, ale też klimatu.

Jadalnia urządzona na biało
Źródło: Pexels

Meble w jadalni

Niewątpliwie najważniejszym elementem jest tutaj stół z krzesłami. Krzesła powinny być wygodne, bo spędzamy przecież na nich sporo czasu. Zresztą nie tylko my, ale również nasi goście. Całość mebli w jadalni powinna współgrać z innymi elementami wystroju mieszkania. Ciekawym pomysłem jest na przykład łączenie form i materiałów, jednak oczywiście w umiejętny sposób. Możemy chociażby śmiało połączyć klasyczny drewniany stół oraz nowoczesne krzesła.

Oczywistym jest fakt, że najwięcej uroku i ciepła jadalni dodadzą meble drewniane. To właśnie na takie warto się zdecydować. Jednak jeśli nie jesteśmy sympatykami tego materiału, to jak najbardziej możemy wybrać też jedną z innych opcji.

One thought on “Aranżacja jadalni. Jak zaprojektować jadalnię, aby spełniała funkcję praktyczną i estetyczną

  1. Moja jadalnie jest bardzo duża. Postawiłem z moja żona na kolory wpadające w szarość i zieleń. Bardzo nam się ten efekt podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.