Kobieta tworząca kompozycje kwiatowe

Jak łączyć kwiaty w kompozycjach i jak tworzyć kompozycję z kwiatów ciętych – to warto wiedzieć!

Najczęściej swoich bliskich obdarowujemy kwiatami czy bukietami wprost z kwiaciarni. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze więcej radości może sprawić bukiet wykonany własnoręcznie. Na przykład z kwiatów polnych albo ciętych. Nie wszyscy wiedzą jednak w jaki sposób te kwiaty ze sobą łączyć i układać. Chodzi o to, aby bukiet był nie tylko estetyczny, ale również wytrzymały.

Jak więc łączyć kwiaty w kompozycjach? Jak tworzyć kompozycje kwiatowe z roślin ciętych? Jak sprawić, aby bukiet był nie tylko piękny, ale też trwały? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Jakie ogrodowe kwiaty można wykorzystać do wykonania bukietu?

Niewątpliwie jednym z najczęściej wybieranych gatunków kwiatów do bukietu są róże. Te ogrodowe nadają się do tego celu wprost idealnie. Warto wiedzieć, że w wazonach wytrzymają one nawet tydzień. Są więc niezwykle trwałe i mają przepiękną urodę. Trzeba wiedzieć jednak, że nie wszystkie kwiaty nadają się do cięcia.

Kolejne miejsce na tej liście zajmują złocienie. Niektórym bardziej znane są one pod inną nazwą — chryzantemy. Jeśli podczas ścinania są one  w dobrej formie, to w wazonie potrafią przetrwać nawet miesiąc. Tak samo dobrą wytrzymałością cechują się takie kwiaty ogrodowe, jak: astry chińskie, jeżówki purpurowe, goździki oraz rudbekie.

Kompozycja z ogrodowych kwiatów ciętych
Źródło: Pexels

Inne ogrodowe kwiaty, które idealnie nadają się do cięcia, do bukietów, to:

  • lilie,
  • krwawniki,
  • ostróżka ogrodowa,
  • rozchodnik okazały,
  • cynie,
  • konwalie,
  • wie paszcze,
  • piwonie chińskie,
  • stokrotki,
  • słoneczniki ozdobne,
  • dalie,
  • tulipany,
  • gladiole,
  • narcyzy,
  • chabry,
  • groszki pnące,
  • hiacynty.

Jak można układać ścięte kwiaty?

Warto wiedzieć, że bukiety można układać na różne sposoby. Zazwyczaj robi się to bezpośrednio w wazonie, w dłoni, a czasem na gąbce. Ten ostatni sposób wykorzystują jednak bardziej profesjonalni kwiaciarze. Jest jedna najważniejsza zasada, której zawsze należy się trzymać podczas układania bukietów. Chodzi o to, aby łodyg nie wciskać na siłę. W ten sposób możemy uszkodzić tkanki, a nawet poobrywać niechcący liście.

Kwiaty do komponowanego bukietu dokładamy pojedynczo. Zawsze robimy to w jednym kierunku, zazwyczaj wraz z ruchem wskazówek zegara, aby to nam się nie pomyliło. Przed przystąpieniem do układania bukietu warto skrócić łodygi kwiatów. Kwiaty bowiem powinny mieć mniej więcej taką samą wysokość. W ten sposób będą też znacznie lepiej przyswajały wodę.

Jak dobrać odpowiednie kwiaty do bukietu?

Ogólnie mówi się, że szczególnie dla młodego kwiaciarza, bezpiecznie jest zdecydować się na kompozycję z jednego gatunku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie użyte kwiaty zachowają takie same wymagania i żywotność w wazonie. Jeśli jedna zdecydujemy się połączyć kilka gatunków czy rodzajów w jeden bukiet, to warto pamiętać o jednym. Na samym początku należy dowiedzieć się, czy wszystkie kwiaty wytrzymają w wazonie podobną ilość czasu.

Osobie, która zostanie obdarowana taką własnoręcznie robioną kompozycją, przykro będzie wyrzucić bukiet tylko dlatego, że zwiędły w nim jedynie niektóre kwiaty.

Kompozycja kwiatowa na krześle
Źródło: Pexels

Jak przedłużyć żywotność kwiatów?

Warto znać kilka sposobów na przedłużenie żywotności kwiatów, które użyliśmy w bukiecie. Po pierwsze zacznijmy od samego flakonu i dokładnie wyczyśćmy go po ostatnim użyciu. Następnie warto podciąć końcówki kwiatów. Nigdy nie używamy do bukietu wody z kranu, gdyż zawiera ona sporą ilość chloru. A ten jest niebezpieczny dla kwiatów. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku woda mineralna. Raz dziennie powinniśmy dorzucić do niej kostkę lub dwie kostki lodu. Obniżenie temperatury wody bowiem znacznie przedłuża świeżość naszej kompozycji.

Sam bukiet dobrze jest trzymać w chłodnym pomieszczeniu, jednak wiadomo, że nie zawsze tak się da. Tym bardziej, jeśli chcemy, aby zdobił on nasz salon, w którym grzejniki są ciepłe. W takim wypadku należy po prostu jak najczęściej wietrzyć pomieszczenie.

One thought on “Jak łączyć kwiaty w kompozycjach i jak tworzyć kompozycję z kwiatów ciętych – to warto wiedzieć!

  1. Moja przyjaciółka jest florystką. W moim mieszkaniu zawsze mam od niej piękne, świeże kwiaty w wazonach. Moim zdaniem jej kompozycje nie mają sobie równych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.